Literatura

Lista książek o psach, które przeczytałam i polecam:

  • Turid Rugaas “Sygnały Uspokajające” – klasyka! Książka miniaturka, więc dosłownie każdy powinien znaleźć czas, żeby przeczytać.
  • Patricia McConnell “Drugi Koniec Smyczy” i “Z Miłości Do Psa” – dwie książki pomagające zrozumieć naszą relację z psem i jego zachowania. Uwaga – książki są sprzed dobrych kilkunastu lat, czy nawet starsze. Polecam czytać niektóre informacje w kontekście tamtego okresu. Nie są to szkodliwe informacje, ale wiedza od tamtej pory poszła już do przodu (również wiedza pani McConnell z tego co wiem :).
  • Karen Pryor “Najpierw wytresuj kurczaka” – książka przedstawiająca podstawy uczenia się zwierząt, które warto znać, jeśli uczymy swojego psa czegokolwiek. Niektóre informacje mogą być trochę przestarzałe.
  • Nicole Wilde “Mój pies się nie boi” – fajne kompendium dla opiekunów psów wykazujących zachowania lękowe. Obszerne informacje na temat planowania programu modyfikacji zachowania uwzględniającego odwrażliwianie i przeciwwarunkowanie.
  • Alexandra Horowitz “Nosem psa. Wycieczka do fascynującego świata zapachów” – niesamowita książka, uświadamiająca nam jak subiektywne są zmysły, że psy “widzą” nosem, tak jak my oczami. Na mój gust trochę za dużo opisów ludzkiego węchu, które mnie osobiście trochę znudziły.
  • James O’Heare “Zachowania agresywne u psów” – kompendium bardzo teoretycznej wiedzy o agresji i modyfikacji zachowania. Moim zdaniem – nie dla początkujących opiekunów. Podejście od strony Stosowanej Analizy Behawioralnej, informacje o rodzajach agresji, a także farmakologii i, niestety, diecie. Niestety, bo wegańskiej diety dla psów autorowi nie wybaczę 🙂 Za co lubię tą książkę, to że na każdym kroku przypomina o konsekwencjach i ryzyku stosowania kar i wzmocnienia negatywnego.
  • Gregory Berns “Jak kochają nas psy?” – książka napisana przez neuronaukowca i miłośnika psów o procesie przygotowywania psów do pozostawania bez ruchu w rezonansie magnetycznym po to, by móc zbadać ich mózg w stanie w pełni świadomym. Opisuje pierwsze takie badania psiego mózgu. Należy wziąć pod uwagę kontekst, że sam autor jest trenerem i można tam znaleźć kilka niemerytorycznych pod tym względem treści.
  • Patricia McConnell “The Education of Will” – książkaautobiograficzna, w formie wspomnień autorki na temat pracy z jej border collie od szczeniaka wykazującym agresję w stosunku do psów. Dla właścicieli “trudnych” psów – koniecznie!
  • Grisha Stewart “Behaviour Adjustment Training 2.0” – to nie tylko książka, ale cały program szkoleniowy i metoda terapii zachowań oparta na zwiększaniu dystansu od bodźca. Moja osobista biblia pracy z psem. BAT zmienił moje podejście do treningu o 180 stopni. Tutaj możecie znaleźć mój wpis o tej metodzie.
  • Leslie McDevitt “Control Unleashed” – w teorii Control Unleashed to program dla psów reaktywnych przed rozpoczęciem lekcji agility. W praktyce bardzo uniwersalne gry, które można wpleść do treningu psa wykazującego zachowania “reaktywne”, “lękowe” czy nawet agresywne.
Copy link
Powered by Social Snap