Literatura

Lista książek o psach, które przeczytałam i polecam:

 • Turid Rugaas “Sygnały Uspokajające” – klasyka! Książka miniaturka, więc dosłownie każdy powinien znaleźć czas, żeby przeczytać.
 • Patricia McConnell “Drugi Koniec Smyczy” i “Z Miłości Do Psa” – dwie książki pomagające zrozumieć naszą relację z psem i jego emocje. Uwaga – książki są sprzed dobrych kilkunastu lat, czy nawet starsze. Polecam czytać niektóre informacje w kontekście tamtego okresu. Nie są to szkodliwe informacje, ale wiedza od tamtej pory poszła już do przodu (również wiedza pani McConnell z tego co wiem :).
 • Karen Pryor “Najpierw wytresuj kurczaka” – książka dużo bardziej z zakresu psychologii, niż konkretnie treningu psów. Podstawy uczenia się zwierząt, które warto znać, jeśli uczymy swojego psa czegokolwiek. Nie jestem tylko pewna, czy w tej książce są opisane negatywne skutki stosowania kary pozytywnej (a warto wiedzieć, że takowe istnieją).
 • Nicole Wilde “Mój pies się nie boi” – fajne kompendium dla opiekunów psów wykazujących zachowania lękowe. Obszerne informacje na temat planowania programu modyfikacji zachowania uwzględniającego odwrażliwianie i przeciwwarunkowanie. Wspomina też o famakologii, wspomaganiu się substancjami ziołowymi, takimi jak krople Bacha, a nawet metodzie TTouch.
 • Alexandra Horowitz “Nosem psa. Wycieczka do fascynującego świata zapachów” – niesamowita książka, uświadamiająca nam jak subiektywne są zmysły, na przykład jak psy “widzą” nosem, tak jak my oczami. Na mój gust trochę za dużo opisów ludzkiego węchu, które mnie osobiście trochę znudziły.
 • James O’Heare “Zachowania agresywne u psów” – kompendium bardzo teoretycznej wiedzy o agresji i modyfikacji zachowania. Moim zdaniem – nie dla początkujących opiekunów. Podejście od strony Stosowanej Analizy Behawioralnej, informacje o rodzajach agresji, a także farmakologii i, niestety, diecie. Niestety, bo wegańskiej diety dla psów autorowi nie wybaczę 🙂 Za co lubię tą książkę, to że na każdym kroku przypomina o konsekwencjach i ryzyku stosowania kar i wzmocnienia negatywnego.
 • Gregory Berns “Jak kochają nas psy?” – niesamowita książka napisana przez neuronaukowca i miłośnika psów o procesie przygotowywania psów do pozostawania bez ruchu w rezonansie magnetycznym po to, by móc zbadać ich mózg w stanie w pełni świadomym. Opisuje pierwsze takie badania psiego mózgu. Należy wziąć pod uwagę kontekst, że sam autor jest trenerem i można tam znaleźć kilka niemerytorycznych pod tym względem treści.
 • Stuart Shanker “Self-reg” – to nie jest książka o psach, tylko o dzieciach, ale polecam ją czytać, podmieniając słowo “dziecko”, na pies 😀 Autor wskazuje na różnice pomiędzy samokontrolą, a samoregulacją i znaczenie tej drugiej w procesie terapii. Ciężko mi opisać tą książkę bez wyjaśniania obu pojęć, ale polecam lekturę!
 • Patricia McConnell “The Education of Will” – książka niemalże autobiograficzna, w formie wspomnień autorki na temat pracy z jej border collie od szczeniaka wykazującym agresję w stosunku do psów. Dla właścicieli trudnych psów – must read!
 • Grisha Stewart “Behaviour Adjustment Training 2.0” – to nie tylko książka, ale cały program szkoleniowy i metoda terapii zachowań oparta na zwiększaniu dystansu od bodźca. Moja osobista biblia pracy z psem. BAT zmienił moje podejście do treningu o 180 stopni.
 • Leslie McDevitt “Control Unleashed” – w teorii Control Unleashed to program dla psów reaktywnych przed rozpoczęciem lekcji agility. W praktyce bardzo uniwersalne gry, które można wpleść do treningu psa wykazującego reaktywność, agresję, nadpobudliwość lub lękliwość.

Copy link
Powered by Social Snap